Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

1,7 milionu nových robotů za 3 roky změní průmysl

Do roku 2020 bude v továrnách po celém světě nainstalováno více než 1,7 milionu nových robotů. Co přinesou?

Nových robotů v továrnách rychle přibývá a nejinak tomu bude i v budoucnu. Podle aktuální zprávy RIA (Robotic Industries Association) je dnes patrný nejsilnější růst v robotickém průmyslu v Asii, přičemž číslem jedna je Čína. Jen za letošní rok v regionu Asie a Austrálie přibude 21 % robotů. Dodávky robotů v Americe vzrostou o 16 % a v Evropě o 8 %. Důležitým faktorem podpory robotizace je podle RIA zrychlování obchodních cyklů a požadavek na maximální pružnost výroby. Nová generace průmyslových robotů totiž umožňuje mimo jiné flexibilnější automatizaci.

"Roboty nabízejí vysokou úroveň přesnosti a možnost jejich propojení bude hrát klíčovou roli v nových digitálních výrobních prostředích," vysvětluje Joe Gemma, předseda Mezinárodní federace robotiky. "Zvyšující se dostupnost (robotů) umožňuje automatizaci stále většímu počtu výrobců všech velikostí," dodává.

Počet robotů ve světě

A kolik robotů funguje ve firmách po celém světě? RIA uvádí, že celosvětově bylo na konci loňského roku v provozu přibližně 1 828 000 kusů robotů a do roku 2020 jich bude 3 053 000 kusů (mnohé ze stávajících ale mezitím budou vyřazeno z provozu). Od roku 2016 je největší počet průmyslových robotů v provozu v Číně. V roce 2020 jich tam má být přibližně 950 300 kusů, což je podstatně více než jich bude v Evropě (611 700 kusů).

Pěticí hlavních trhů, které představují 74 % celkového objemu prodeje robotů, byly v roce 2016 Čína, Jižní Korea, Japonsko, Spojené státy a Německo. Pro Česko je pochopitelně velmi významný vývoj právě v sousedním Německu. To je nejen pátým největším trhem robotů na světě, ale především zdaleka největším v Evropě - s podílem cca 40 %.

Inteligentní továrny zítřka

Do budoucna lze podle RIA očekávat vznik skutečně inteligentních továren. Výrobci robotů již nyní vyvíjejí a uvádějí na trh nové systémy, které zajišťují sběr nejrůznějších dat - množstvím integrovaných senzorů, přičemž data od různých robotů by měla být zpracována v takzvaném cloudu - a následně by mělo být možno roboty lépe sladit a optimalizovat jejich funkčnost v rámci továrny. 

Někteří výrobci robotů také zvažují zavedení nových modelů leasingu s cílem urychlit přijetí robotů malými a středně velkými výrobci. Snadné zavedení robotů - a to jak z hlediska technického, tak z hlediska finančního - může dále rychle zvýšit objem jejich nasazení v průmyslu a změnit celá odvětví. To s sebou ponese nejen změny na pracovním trhu, ale také změny v rozložení světového trhu. Především země, které stavěly svůj růst na levné práci, najednou přijdou o svou konkurenční výhodu. Roboty jsou totiž schopny vyrábět kdekoli na světě za přibližně stejné náklady. Samozřejmě za předpokladu, že trh není nadměrně pokřiven legislativou.

(Foto: ABB)

(10/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet