Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Chytré automobily budou připojené do sítě

Cisco a Hyundai představily takzvaná hyperpropojená vozidla. Vyrábět se budou již v příštím roce.

Společný vývoj hyperpropojených vozidel nové generace oznámily na veletrhu CES 2018 v Las Vegas společnosti Cisco a Hyundai. Obě společnosti prý také vyvinou bezpečnou platformu, která umožní nasazení nových chytrých řešení ve vozidlech. Cílem projektu je uspět na trhu propojených vozidel, kterých se podle analytické společnosti Gartner už v roce 2020 prodá celosvětové více než 40 milionů kusů.

Studie společnosti McKinsey říká, že autonomní vozidla budou v roce 2030 tvořit 15 % trhu a v roce 2040 dokonce 90 %. Již dnes moderní automobily disponují mnoha zařízeními, například adaptivním tempomatem, který nejenom udržuje rychlost, ale umí se také přizpůsobit okolnímu provozu a v případě potřeby přibrzdit. Dále na oblibě narůstají také senzory, které dokážou rozpoznat chodce a aktivně bránit případné kolizi či čtečky dopravních značek. Vyšší integrace těchto systémů přinese v budoucnu nové možnosti, které ale budou zřejmě vyžadovat robustní a vysoce bezpečnou infrastrukturu.

Společnost Cisco spojila své síly s automobilkou Hyundai a společně chtějí vyvinout vozidla s bezpečnou platformou, která bude vysoce konfigurovatelná a zajistí flexibilitu pro budování inovativních řešení uvnitř vozidel. Využití architektury Software Defined Vehicle (SDV) má v praxi znamenat nasazení integrovaného vícevrstvého bezpečnostního řešení a end-to-end síťování. To umožní propojení všech senzorů vozidla a díky integraci softwaru a hardwaru také výrazně usnadní nasazení nových služeb, které vyžadují vysokou rychlost připojení. U první generace vozidel bude tato přenosová rychlost zajištěna díky 1Gb/s ethernetovému připojení. Společnosti také zkoumají možnosti napojení vozidel do datových center společnosti Hyundai s přístupem k datům v reálném čase. Dalším plánem je také propojení vozidel do městské infrastruktury. Díky tomu by vozidla mohla komunikovat například se senzory veřejného osvětlení či parkování.

(1/2018)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet