Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Coboty nahradí nové zaměstnance ve firmách

Kolaborativní roboty, takzvané coboty, výrazně zvyšují produktivitu lidských pracovníků. Stačí jich tak méně.

Řešením aktuálního nedostatku pracovníků v českých výrobních firmách jsou kolaborativní roboty, takzvané coboty. Tvrdí to alespoň společnost Universal Robots. Podle Universal Robots umožňují kolaborativní roboty významně zvýšit produktivitu podniku, a tím se vyrovnat s růstem zakázek při stejném personálním obsazení – rychle, jednoduše a s krátkou návratností investice.

Česká republika je se 3 % volných pracovních míst na špici evropských zemí, které trpí nedostatkem pracovníků. Nejvíce jsou tímto trendem zasaženy malé a střední výrobní společnosti (SMB), které při získávání pracovníků nemohou konkurovat velkým a proslulejším podnikům. Výsledkem je situace, kdy SMB firmy nedokáží pokrýt rostoucí poptávkou po svých produktech, musejí čelit značné fluktuaci na pozicích s nezáživnou, opakovanou a namáhavou činností, a poohlížejí se po možnosti automatizace.

„Projekty tzv. velké automatizace reprezentované budováním výrobních linek na zelené louce jsou pro SMB firmy nedosažitelné – jsou velmi nákladné a trvá řadu měsíců i let, než jsou linky uvedeny do provozu. Ale tak dlouho nemohou české SMB firmy čekat. Potřebují okamžité, jednoduché, a ne příliš nákladné řešení svých problémů a kolaborativní roboty takovéto řešení představují,“ uvedl na nedávné konferenci „Já robot“ Pavel Bezucký, obchodní ředitel Universal Robots pro Českou republiku a Slovensku

Cobot a jeho plusy

Parametry kolaborativní robotiky ilustrují podle firmy následující údaje:

  • Cobota lze zprovoznit do 0,5 dne, snadno nasadit na výrobní linku a flexibilně přemisťovat po výrobním provozu podle potřeby.
  • Coboty Universal Robots obsahují 15 bezpečnostních funkcí, a tak mohou bez obav pracovat bok po boku s lidskými pracovníky.
  • Návratnost investice do kolaborativních robotů se nejčastěji pohybuje od 6 do 12 měsíců.

Podle analytické firmy Business Intellignece and Strategy Research  bylo v roce 2015 nasazeno celosvětově cca 5 000 cobotů, zatímco v roce 2021 by mělo být dodáno již 126 000 cobotů, v drtivé většině do SMB společností. Výzkum MIT pak podle zprávy Universal Robots ukázal, že produktivita při součinnosti člověk-robot je o 85 % vyšší, než když člověk a robot fungují samostatně.

Činnosti, které již dnes mohou SMB firmy s pomocí cobotů automatizovat, jsou nejčastěji manipulace, obsluha strojů, balení a paletizace, lepení, dávkování, obsluha vstřikolisů, sestavování a montáž, laboratorní analýzy, kontrola kvality a další.  Automatizací těchto činností mohou české výrobní firmy jakékoliv velikosti zvýšit v řádu dní svůj výkon a produktivitu, dosáhnout konzistentní kvality svých výrobků a posílit loajalitu pracovníků přesunem na lepší a zajímavější pracovní pozice.

(foto: Universal Robots)

(11/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet