Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Čtení z mozku pomůže neslyšícím a nevidomým

Nový implantát bude schopen číst informace až z milionu mozkových buněk. Je nadějí pro miliony nemocných.

Do druhé fáze se dostal projekt NESD (Neural Engineering System Design) americké agentury DARPA. Jeho celkovým cílem je pochopit, jak lidský mozek zpracovává sluch, řeč a zrak, a to díky implantátu, který bude schopen číst signály až z milionu mozkových buněk. A také data do těchto buněk přenášet zpět. Výsledky výzkumu by poté v dohledné době měly být využity pro pomoc lidem s poruchami smyslů.

Nutno ovšem dodat, že potenciál zařízení je daleko větší. Jestliže nyní se pomocí vzniklého hardwaru a softwaru výzkumníci zaměří na fungování lidských smyslů, v budoucnu na něm bude možné dále stavět - a lépe pochopit i principy realizace dalších funkcí lidského mozku. Lze tedy očekávat, že tento výzkum, resp. projekty z něho vycházející a využívající jeho výsledků, mohou do budoucna pomoci i při řadě dalších onemocnění, jež nějak souvisejí s poruchami mozku a nervového systému obecně. Potenciál je tedy ohromný - od paraplegiků přes epileptiky po psychosomatické potíže.

Program NESD

Vraťme se ale zpět do současnosti. Program NESD oznámila agentura DARPA již v lednu 2016 - s cílem vyvinout systém přímo implantovatelný do těla, který bude schopen poskytovat spojení mezi mozkem a digitálním světem. Vzniklé rozhraní přemění elektrochemickou signalizaci používanou neurony v mozku na signály pro počítače. A to v mnohem větším měřítku, než je v současnosti možné. Výsledky této práce mají jednak významně pomoci vědcům porozumět tomu, jak na neurální úrovni funguje vidění, sluch a řeč, jednak má vést k novým druhům léčby lidí s poruchami vidění, řeči nebo sluchu.

První ročník programu se zaměřil na zásadní objevy v oblasti hardwaru, softwaru a neurovědy i na konkrétní testy výsledků u zvířat a kultivovaných buněk. Fáze II programu bude využívat další miniaturizace a naváže na úspěchy první fáze. Současně již budou výzkumníci spolupracovat s FDA (Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv), aby byly současně řešeny i otázky bezpečnosti pro předpokládané následující využití při léčbě lidí.

V nových týmech jsou odborníci na neurovědy, elektroniku s nízkým výkonem, fotoniku, na zdravotnické prostředky, systémové inženýrství, matematiku, informatiku nebo třeba bezdrátová komunikace. Vedle vytvoření hardwaru a vyřešení problémů kolem biologické kompatibility a komunikace, musí týmy také vyvíjet pokročilé matematické a neuropočítačové techniky pro dekódování a zakódování neurálních dat - a také pro efektivní komprimaci těchto informací, aby je bylo možné přenášet v rámci omezené šířky přenosového pásma a energeticky úsporně.

Nové cíle

Projekt NESD si nyní stanovil řadu specifických technických cílů, včetně vývoje implantabilního balíčku, který bude řešit otázky zdroje energie, komunikace a biologické kompatibility. Ačkoli cíl komunikovat s jedním milionem neuronů může znít ambiciozně, zástupci DARPA upozorňují, že jde jen o velmi malou část z celkových 86 miliard neuronů v lidském mozku.

Agentura DARPA za účelem dalšího vývoje projektu uzavřela smlouvy s pěti výzkumnými organizacemi a jednou společností. Konkrétně jde o Brown University, Columbia University, Fondation Voir et Entender (Nadace pro vidění a slyšení), John B. Pierce Laboratory, University of California a firmu Paradromics. Tyto organizace vytvořily týmy, které rozvíjejí základní technologie pro samotný výzkum i konkrétní komponenty potřebné k tomu, aby mohlo být vytvořeno neurální rozhraní s vysokým rozlišením a bylo možno jej integrovat do konkrétních funkčních systémů, které pomohou lidem v léčbě obnovy jejich smyslů. Čtyři týmy se zaměří na vidění, dva pak na aspekty sluchu a řeči.

(Foto: Paradromics)

(7/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet