Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Jak na prototyp osobní verze kapsle pro Hyperloop v Dubaji

Designworks spolu s Virgin Hyperloop One a RTA of Dubai vytvořily design kapsle Hyperloop v Dubaji.

Designworks, kreativní poradenská společnost patřící BMW Group, se spolu se společností Virgin Hyperloop One a společností Road and Transport Authority of Dubai (RTA) podílela na návrhu designu prototypu pro kapsli Hyperloop plánovanou v Dubaji. Tento návrh měl nedávno svoji celosvětovou premiéru v City Walk v Dubaji, která byla součástí akce Měsíc inovací SAE (UAE Innovation Month). Široká veřejnost tak měla poprvé možnost prohlédnout si reálný prototyp Hyperloop v životní velikosti.

Kapsle pro přepravu osob, která by díky elektromagnetickému pohonu měla ve vakuovém tunelu jezdit rychlostí až 1080 km/h, pravděpodobně umožní přepravu z Dubaje do Abú Dhabí za 12 minut. Společnost Virgin Hyperloop One v současnosti jedná o další fázi vývoje (Fáze 2) se společností RTA s jasným cílem – postavit celosvětově první přepravní systém Hyperloop na území Spojených arabských emirátů nebo na Středním východě.

Doprava budoucnosti

„Spolu s návrhem společnosti Virgin Hyperloop One jsme chtěli vytvořit nový vizuální výraz pro nový způsob veřejné dopravy,“ říká Johannes Lampela, ředitel Design Studio LA.

Největší výzvou, s níž se musel tým Designworks vypořádat, bylo vytvoření pohodlného a zajímavého interiéru bez oken, ve kterém musel být splněn základní požadavek – cestující musí během celé jízdy sedět. Na první pohled velmi omezující prostředí přetransformoval tým Designworks na osobnější prostor poskytující povznášející smyslový zážitek, který si člověk nejen zapamatuje, ale i užije.

Koncepce tohoto designu přichází hned s několika řešeními – vícesměrovým individuálně ovládaným osvětlením, digitálními displeji a prvotřídním komfortem, které společně vytvářejí pocit personalizovaného prostoru pro každého cestujícího. Například v první třídě najdeme polohovací kožená sedadla s dotykovým displejem, který umožňuje zpříjemnit si atmosféru osobním nastavením jasu a tónu osvětlení od modré po růžovou.

Sedadla mají navíc zabudované vyhřívání i chlazení. Na zabudovaných displejích si cestující budou moci vychutnat preferovaný způsob zábavy. Tento koncept tak vytváří sofistikovanější zážitek prostoru s důrazem na cestující, který přesahuje hranice typické utilitární představy veřejné dopravy. Stejně esteticky působí i podsvícení podlahy, které pomáhá při orientaci v prostoru.

Designéři se inspirovali tradičními arabskými vzory. Vedle futuristicko-progresivního ztvárnění dbali i na vytvoření záměrných a kulturně korespondujících prvků. Celý design je tak nejen spjat s kulturním dědictvím království, ale zároveň potvrzuje jeho současné úspěchy a ambice.

(Foto: BMW)

(5/2018)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet