Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Jižní Korea už se pomalu zbavuje mincí

Konec mincí má být prvním krokem k bezhotovostní ekonomice. Finsko ovšem už i určilo orientační termín konce hotovosti.

V Jižní Koreji probíhá experiment: Ve vybraných obchodech si nakupující místo vrácení drobných mohou vybrat jejich převedení na předplacenou kartu, kterou lze použít například k zaplacení místní dopravy. Centrální banka se přitom nechala slyšet, že by se mincí chtěla zcela zbavit do roku 2020. Podle pozorovatelů to může být první krok k bezhotovostní ekonomice.
V Jižní Koreji by tento přechod neměl být velkým problémem: Již nyní tu podle centrální banky probíhá hotovostně jen cca pětina plateb. Motivace k aktuální eliminaci mincí je ale hlavně finanční: Vyrobit některé z nich přijde dráž než je jejich hodnota. To ale neznamená, že by obecně byla hodnota mincí zanedbatelná - nejvyšší mince má hodnotu 500 wonů, což je aktuálně cca 10 Kč.
Pokud se výše uvedený experiment osvědčí, centrální banka plánuje umožnit vracení drobných přímo na účet zákazníka. Tak bude možné se mincí zbavit, ale současně o jejich hodnotu nakupující nepřijdou. Půjde přitom o univerzálnější řešení, než je to současné.
Jižní Korea není jedinou zemí, která si pohrává s myšlenou bezhotovostní ekonomiky. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o Švédsku, kde se hotově platí rovněž cca 20 % transakcí, a o Finsku, kde tato hodnota činí cca 30 %. Centrální banka Finska ovšem narozdíl od ostatních už oznámila i termín očekávaného konce hotovosti - Finsko by se mělo stát bezhotovostní ekonomikou do roku 2029.
Aktuálně jsou nejčastější bezhotovostní platby platebními kartami. Roste ale i podíl mobilních plateb.

(Foto: Wikimedia Commons)

(7/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet