Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Jste svědky zločinu? Počítač sám zjistí, koho jste viděli

Počítače už brzy dokáží pomocí čtení myšlenek rekonstruovat tvář, kterou jste viděli. Možnosti využití jsou ohromné.

Svědci zločinů už nebudou muset složitě pomáhat sestavovat portréty zločinců, počítač si je přečte sám z jejich mozku. Sci-fi? Výzkum z institutu Caltech ukazuje, že nikoli. Jejich výsledky by ovšem jednou mohly pomoci nejen policistům, ale třeba i lidem, kteří trpí slepotou na tváře.

Vědci z institutu Caltech zjistili, jak lidský mozek rozpoznává tváře. Mechanismus, který užívá, je velmi elegantní a jednoduchý. Díky tomuto poznání by mělo být již v dohledné budoucnosti možné, aby počítač poznal, na jakou tvář se právě díváte, nebo jakou jste v minulosti viděli. Obzvlášť druhý případ může mít nejedno praktické využití.

Hlavním zjištěním výzkumu je skutečnost, že ačkoli existuje bezpočet různých možností, jak může lidský obličej vypadat, lidský mozek potřebuje jen 200 neuronů, aby jakýkoli obličej jedinečně identifikoval. Jak je to možné? Každý neuron nepřímo zaznamenává určitou vlastnost obličeje, například vzdálenost mezi nějakými významnými prvky tváře, například očí, nebo třeba úhel, který dvě části obličeje svírají. Mohou rovněž zaznamenávat způsob orámování tváře vlasy, barvu tváře nebo očí a podobně. Síla reakce neuronů přitom odpovídá intenzitě nějaké vlastnosti tváře. Může například reagovat nejvíce pro maximální vzdálenost očí.

Podle výzkumníků ale neplatí, že by každý jeden neuron byl pro jednu z uvedených vlastností přímo vyhrazen, spíše zaznamenává něco jak „směr v obličejovém prostoru“, který kombinuje několik takových vlastností. Mozek tak pozná určitý obličej díky tomu, že jednotlivé neurony zajistí identifikaci množství různých takových komplexních vlastností. Výsledek je přitom - navzdory možná složitě znějícímu popisu - poměrně jednoduchý.

Prostřednictvím měření reakce mozku na různé obličeje a strojového učení je možné naučit počítač „chápat“, jaký obličej člověk právě vidí, nebo jaký si právě vybavuje. Takto zjištěný vzhled obličeje by v budoucnu mohl sloužit ke zjištění, koho testovaná osoba viděla, například při vyšetřování zločinu. Výzkum by rovněž mohl pomoci v léčbě poruch, které některým lidem zabraňují v rozpoznávání obličejů.

(7/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet