Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Kamiony bez řidičů jsou v USA stále běžnější

Jen několik dní po firmě Uber přichází s autonomními kamiony také Waymo, sesterská firma Google.

Je to jen pár dní co společnost Uber oznámila, že její autonomní kamiony vozí zboží po dálnicích Arizony, a je tu další ohlášení: Waymo, dceřiná společnost Alphabetu, známá především díky své další dceřiné společnosti, Google, začíná příští týden pilotní provoz svých autonomních kamionů v Atlantě, kde budou zásobovat datová centra Google.

Zatímco v případě Uberu jezdí kamiony autonomně, tedy bez lidského zásahu, pouze na dálnicích, a o zbytek se stará lidský řidič, kamiony Waymo budou využívat digitálního řízení od startu do cíle. 

Kamiony Waymo podle zástupců firmy využívají shodnou technologii, jako její osobní automní automobily. Právě startující pilotní projekt jí má pomoci získat další data pro zdokonalení digitálního řidiče.

Nejen Waymo a Uber

Waymo a Uber rozhodně nejsou jedinými firmami, které pracují na vývoji kamionů, které nepotřebují řidiče. Všichni znají například firmu Tesla Elona Muska, která nedávno představila elektrický kamion a vzhledem k jejím pokrokům s utonomním řízením v oblasti osobních automobilů lze totéž očekávat i u jejích kamionů.

Letos v únoru pak také méně známá firma Embark oznámila, že její autonomní kamion zvládl cestu přes celé Spojené státy, konkrétně z Los Angeles do Jacksonville na Floridě. Automobil zvládl ujet 2400 mil za 5 dní.

Všechny výše zmíněné projekty mají jedno společné: V kamionech je stále přítomen řidič, který je připraven převzít řízení v případě, kdy jej počítač nezvládne. Všechny firmy ovšem také očekávají, že kamiony bez řidiče budou schopny vyrazit na silnice již v průběhu několika příštích let.

 

(3/2018)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet