Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Klimatizace s nulovou spotřebou energie

Energeticky náročné klimatizace mají konkurenci: Speciální fólie domy ochladí daleko levněji.

Odhady odborníků uvádějí, že až 8 % spotřeby elektrické energie v USA padne na vrub klimatizaci. V ČR to vzhledem k podnebí bude výrazně méně, i tak jsou ale úspory v této oblasti lákavé. Nový vynález umožňuje chladit budovy s nulovou spotřebou energie.

Tým inženýrů z University of Colorado vyvinul metamateriál, který lze použít k ochlazování vnitřku staveb velmi snadno. Podle autorů jej lze vyrobit ve formě fólie a tou pak chladit objekty i na přímém slunečním světle s nulovou spotřebou energie a vody.

Když je fólie aplikována na jakýkoli povrch, ochladí předmět pod ním tím, že účinně odráží příchozí sluneční záření zpátky do prostoru a současně nechá objekt pod sebou vyzařovat vlastní teplo ve formě infračerveného tepelného záření. Nový materiál může být využit v bytových i kancelářských budovách, ale třeba i pro doplňkového chlazení v elektrárnách, které k udržení provozní teploty strojů vyžadují velké množství vody a elektřiny.

Sklo-polymerní hybridní fólie

Sklo-polymerní hybridní fólie má tloušťku pouhých 50 mikrometrů, což je jen o málo více, než běžná kuchyňská hliníková fólie, a může být vyráběna velmi levně v rolích, což z ní činí potenciálně velmi snadno použitelnou technologii pro využití v průmyslu i v obytných stavbách. Místo drahé a provozně náročné klimatizace.

Pokud jde o detailnější princip fungování, materiál využívá takzvané pasivní radiační chlazení, proces, kterým objekty přirozeně vylučují teplo ve formě infračerveného záření bez spotřeby energie. Tento princip zajišťuje třeba přirozené noční chlazení budov, ale problémem je ve dne, kdy i jen malé množství přímo absorbované sluneční energie převáží nad jejím přirozeným tepelným vyzařováním.

Výzvou pro inženýry bylo vytvořit materiál, který zvládne vyřešit oba problémy: odrážet všechny příchozí sluneční paprsky zpátky do atmosféry a současně umožnit úniku vlastního infračerveného záření objektu pod ním. K vyřešení tohoto problému vědci vložili do polymerního filmu skleněné mikrokuličky se speciálními vlastnostmi a přidali tenkou stříbrnou vrstvu.

 "Jen 10 až 20 metrů čtverečních tohoto materiálu na střeše by pomohla lépe ochladit rodinný dům v létě," říká Gang Tan, jeden ze spoluautorů vynálezu. Komerční výroba finálního produktu by neměla být časově příliš vzdálená.

(Foto: University of Colorado)

(8/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet