Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Mýty v Česku brání rychlejšímu rozšíření robotů

Firmy mají strach o bezpečnost a obávají se i vysokých nákladů. Jaký je dopad robotů na výrobu?

Stále více českých podniků zvažuje nasadit automatizační technologie, avšak rychlejšímu zavedení brání některé mylné představy o robotech. Upozorňuje na to společnost Universal Robots. Technologie kolaborativních robotů umožňující bezprostřední spolupráci lidí a strojů tyto mýty podle ní boří a zvyšují dostupnost robotů i v segmentu SMB podniků, s jejichž pomocí pak dokáží řešit aktuální výzvy růstu zakázek a nedostatku pracovníků.   

Nejčastější mýty a skutečnosti o robotech podle Universal Robots patří:

  • Roboty jsou nebezpečné. Skutečnost: Například coboty Universal Robots obsahují 15 bezpečnostních funkcí, a tak mohou bez obav pracovat bok po boku s lidskými pracovníky.
  • Nasazení a údržba robotů jsou náročné. Skutečnost: Coboty lze snadno nasadit na výrobní linku v řádu hodin a flexibilně přemisťovat po výrobním provozu podle potřeby. Údržba je minimální.
  • Roboty jsou pro velké provozy. Skutečnost: Coboty jsou obvykle nasazovány na jednoduché procesy, a tudíž vhodné i do těch nejmenších výrobních provozů.
  • Nasazení robotů je drahé. Skutečnost: Instalace vyžaduje jen minimální investici, není potřeba měnit výrobní infrastrukturu. Návratnost investice do kolaborativních robotů se nejčastěji pohybuje od 6 do 12 měsíců.
  • Roboty ruší pracovní místa. Skutečnost: Roboty odlehčují pracovníkům od vyčerpávající a rutinní práce a umožňují jim přejít na lepší pozice. Podle řady průzkumů robotické technologie generují celkově více pracovních míst, než ruší.

"Jedním z největších mýtů, se kterým se často setkáváme, jsou obavy, že díky robotům vzroste nezaměstnost,“ říká Pavel Bezucký, obchodní ředitel Universal Robots pro Českou republiku a Slovensku „Avšak skutečnost je zcela opačná: Většina českých a slovenských podniků marně shání nové pracovníky, aby dokázali pokrýt současný nárůst zakázek. Automatizace ve formě kolaborativních robotů jim naopak umožní se stejným personálem zvýšit produktivitu a ulehčit zaměstnancům od nezáživných či vyčerpávajících úkonů.“ 

(1/2018)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet