Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Na silnice míří autonomní vozy firmy Intel

Mikroprocesorový gigant, společnost Intel, chce ještě letos na silnice dostat první autonomní vozy L4.

Po převzetí izraelské společnosti Mobileye hodlá Intel razantně vstoupit do světe autonomních vozů, tedy vozů, které řídí počítač. Ještě letos mají na silnice vyrazit jeho první autonomní vozy 4. úrovně (L4) - tedy vozy schopné automaticky řídit za všech běžných situací. (Připomeňme, že nejvyšší je 5. úroveň, kdy vůz zvládá i speciální situace, například jízdu v terénu). Rozhodně ale nechce konkurovat výrobcům automobilů.

Vozový park bude obsahovat různé značky a typy vozidel. Intelu tedy nejde o vývoj vlastního vozu, ale o technologii, kterou bude moci dodávat dalším výrobcům. "Provoz stovky testovacích vozů velmi rychle dokáže, jak lze tento hybridní systém přizpůsobit, aby vyhovoval potřebám zákazníků," říká Amnon Shashua, budoucí generální ředitel společnosti Mobileye. "Tvorba automobilů a jejich testování v reálných podmínkách nám poskytne okamžitou zpětnou vazbu a urychlí tak finalizaci technologií a řešení pro plně autonomní vozidla," dodává.

V rámci nového projektu společnosti Intel se má na silnicích objevit cca stovka vozů, první z nich již v letošním roce. Při vývoji těchto testovacích vozidel budou podle zástupců Intelu zkombinovány proprietární funkce vyvinuté společností Mobileye, jako je počítačové vidění, snímání okolí dalšími senzory, fúze dat, mapování a pravidla provozu s otevřenými výpočetními platformami společnosti Intel a s jeho know-how v oblasti datových center i komunikačních technologií.

Cílem Intelu podle Shashui není konkurovat výrobcům automobilů, ale umožnit jim rychle využívat technologie pro řízení aut vyvinuté Intelem. Autonomní vozy by tak měly být vyvinuty rychleji a s nižšími náklady, než kdyby se výrobci o totéž pokoušeli bez této aktivity Intelu.

Intel je ve světě počítačů těžkou vahou, je aktivní v řadě oblastí. Jeho výraznější vstup do světa autonomních vozů je tak dalším signálem, že se věci pohnou výrazněji kupředu.

(Foto: Intel/Mobileye/BMW)

(8/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet