Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Na umělé inteligenci vydělají hlavně Čína a USA

Díky umělé inteligenci se do roku 2030 zvýší světové HDP o 14 %, tedy o 15,7 bilionu dolarů. Říká studie PwC.

Jen pro srovnání: 15,7 bilionu dolarů, o které se světové HDP díky umělé inteligenci navýší, je více, než činí nynější produkt Číny a Indie dohromady. Polovina tohoto nárůstu bude výsledkem zvýšení produktivity. V dnešní rychle se měnící ekonomice tak umělá inteligence podle studie společnosti PwC představuje největší obchodní příležitost.

Studie předpokládá, že za necelou polovinou veškerých výnosů z umělé inteligence v období 2016 – 2030 bude stát vylepšení produktivity práce. O zbývající se postará zvýšená poptávka spotřebitelů po dokonalejších produktech umělé inteligence. Největší objem nárůstu zaznamená Čína (26% nárůst HDP) a Severní Amerika (14,5 %), což dohromady činí 70 % vlivu na světovou ekonomiku.

I Evropa a vyspělé oblasti Asie zaznamenají významné výnosy z umělé inteligence (9-12% nárůst HDP do 2030);
Z počátku zaznamená vyšší výnosy Severní Amerika, a to hlavně díky své připravenosti na její příchod a velkému množství pracovních pozic, které by mohly být nahrazeny výkonnějšími technologiemi. Čína začne výnosy USA převyšovat během deseti let, tedy až získá nezbytné technologie i expertízu pro její zavedení. Rozvojové země zaznamenají skromnější nárůst (méně než 6 % HDP), především díky mnohem nižším předpokladům k zavedení technologií tohoto odvětví (to se týká mj. Latinské Ameriky a Afriky).

„Umělá inteligence v sobě skýtá velký potenciál, ne-li větší než ten, který přinesla automatizace,“ říká Anand Rao, světový lídr pro oblast umělé inteligence v PwC.

Obecně nejvyšší výnosy zaznamenají podle PwC odvětví maloobchodu, finančnictví a zdravotní péče, kde zavedení umělé inteligence zvýší produktivitu, hodnotu produktů a spotřebu.

„K využití plného potenciálu, který umělá inteligence nabízí, je zapotřebí změnit i způsob řízení firem a obecně přijmout koncept, že složitá rozhodování může místo lidí vykonávat umělá inteligence. Tomuto modelu je nutné nejen přizpůsobit interní procesy a organizaci, ale také akceptovat nové typy rizik, která jsou s umělou inteligencí spojena, a naučit se s nimi pracovat,“ vysvětluje Petr Ložek, partner v oddělení Poradenství PwC ČR.

(9/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet