Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

NEOM: V poušti vyrůstá město budoucnosti

Dosud tam není nic. Teď tam má za 500 miliard dolarů vzniknout ultramoderní město budoucnosti. 

Nezatížené minulostí, využívající nejnovější objevy a technologie - takové má být město, jehož vznik oznámil saúdskoarabský princ Mohammed bin Salman bin Abdulaziz Al Saud. Bude se nacházet na severozápadě Saúdské Arábie a s rozlohou 26 500 kilometrů čtverečních bude více než 30krát větší než New York. Nepůjde přitom rozhodně o nějakou levnou legraci: Více než 500 miliard dolarů mají v příštích letech do městna NEOM investovat jak království samotné, tak Saúdskoarabský veřejný investiční fond - a také soukromí investoři.

Propagační video označuje město NEOM za start-up o velikosti země. Svobodné a se spoustou příležitostí. A proč o tomto projektu píšeme na Vize X? Protože v něm podle nás v některých ohledech lze najít inspiraci.

Saúdská Arábie je známa svým konzervativismem. Nicméně princ Mohammed bin Salman bin Abdulaziz to chce změnit. Ukázalo se to již dříve, nový projekt města NEOM, který zaštiťuje, však má zemi posunout ještě dál.

Město má využívat nejen moderní technologie, ale podle zprávy, kterou bylo ohlášeno, se má vyvíjet nezávisle na existujícím vládním rámci Království. Konzervativismus má jít stranou. Moderní mají být nejen technologie, ale také celá společnost.

NEOM má být energeticky nezávislý a všechna energie má pocházet ze solárních panelů a větrných turbín. Dopravu má zajišťovat 100% automatizovaný systém, jezdit se bude samozřejmě na elektřinu. Ve zdravotnictví mají zásadní roli hrát výsledky výzkumů v oblasti genetiky, kmenových buněk nebo nanobiologie. Jídlo bude pěstováno ve sklenících, k zavlažování bude používána upravená mořská voda. Veřejná správa bude plně digitalizovaná a automatizovaná. Rovněž výrobní podniky budou maximálně automatizované, přehled navrhovaných technologií k využití zahrnuje snad všechny dnes populární termíny - od 3D tisku přes internet věcí po inteligentní roboty. Pro zábavu budou občanům sloužit ohromné zábavní parky, propracovaná sportoviště, ale třeba také největší zahrada na světě v srdci metropole. Ne vše však bude nové a umělé: Vzhled moderního města budou dokreslovat pohoří v jeho pozadí a pobřeží Rudého moře.

Za tím vším bude stát infrastruktura pro vědecký výzkum, který by měl město NEON posouvat dále vpřed. Město má přitom těžit nejen ze sázky na vědu a výzkum, z vysokých investic a z toho, že nebude zatížené minulostí, ale také z jedinečné polohy zajišťující snadný kontakt s Arábií, Asií, Afrikou i Evropou.

Plán na NEOM se zrodil z vize Saúdské Arábie nazvané Vision 2030, která si klade za cíl posunout Saúdskou Arábii do čela vývoje průmyslu a technologií. Více o tomto projektu se dočtete na jeho stránkách.

(Foto: Informační materiály projektu)

(10/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet