Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Neuvěřitelné lesní město se stává realitou

V Číně vyrůstá první město na světě, které bude čistit vzduch od škodlivin a současně bude zcela energeticky soběstačné.

Návrh zeleného města společnosti Stefano Boeri Architetti pro 30 000 lidí se stává realitou v čínském městě Liou-čou (Liuzhou). Cílem nové výstavby je boj se znečištěním ovzduší a plány jsou skutečně velkolepé. Kanceláře, domy, hotely, nemocnice a školy zde budou zcela pokryty  stromy a dalšími rostlinami.
Lesní město Liou-čou bude postavena na severu současného města Liou-čou v horské oblasti Guangxi v autonomní oblasti Kuang-si v jižní Číně. Na stávající Liou-čou bude napojeno prostřednictvím rychlé železniční tratě používající elektrické vlaky. Samo o sobě bude disponovat obytnou zónou, komerčními a rekreačními prostory, budou tu dvě školy a nemocnice.
Lesní město Liou-čou bude mít všechny charakteristiky energeticky soběstačného města: Masivně využívána bude geotermální energie i solární panely. Stromy, jichž má být 40 tisíc, a další rostliny, jichž má být téměř jeden milion, budou všudypřítomné, budou doslova součástí architektury. Najdete je na fasádách domů i na střechách - a samozřejmě také na ulicích a v parcích.
Po dokončení bude podle zástupců Stefano Boeri Architetti nové město schopno pojmout 30 000 lidí, bude schopno absorbovat téměř 10 000 tun CO2 a 57 tun znečišťujících látek ročně a bude produkovat přibližně 900 tun kyslíku. Rostlinstvo má také snížit průměrnou teplotu vzduchu, vytvořit protihlukové bariéry, zlepšit biologickou rozmanitost živých druhů - vytvořit biotop ptáků, hmyzu a malých zvířat, které nyní obývají území za Liou-čou.
Lesní město Liou-čou je světově unikátním projektem, který by se v budoucnu mohl stát inspirací pro stavbu dalších moderních měst, kde budou lidé žít v příjemném přírodním prostředí. 

(Foto: Stefano Boeri Architetti)

(7/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet