Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Podnikání a sdílená ekonomika v ČR 21. století

I v ČR mají někteří politici jasno v tom, jak zajistit férový provoz sdílené ekonomiky. Přicházejí i s realistickými návrhy, jak podpořit podnikání obecně.

Většina politiků slibuje, že podpoří podnikání, a přispěje k prosperitě České republiky. Aktuální volební programy stran ale ukazují, že jsou mnozí politici v řadě ohledů bezradní nebo neschopní formulovat konkrétní opatření. Jak si například představují vývoj sdílené ekonomiky v ČR? Co přesně chtějí podporovat? A k čemu by to mohlo vést? Pojďme se podívat.

Takzvaná sdílená ekonomika budí v posledních měsících emoce: Na jedné straně umožňuje získávat nové zdroje příjmů širokým masám obyvatel a poskytovat zajímavé nové služby, na straně druhé ale existuje podezření, že kvalita těchto služeb nebude vždy odpovídat stanoveným standardům a příjmy nebudou řádně zdaněny. Například kvůli službě Uber, která zajišťuje propojení zájemců o odvoz s řidiči, kteří dopravu nabízejí, se bouří pražští taxikáři, kteří poukazují na fakt, že na řidiče Uberu (kteří mohou vozit zájemce jen v rámci spolujízdy, ale klidně také jako hlavní zdroj příjmů) jsou kladeny daleko nižší požadavky, než na ně. Služba AirBnB, která zprostředkovává spojení mezi turisty a poskytovateli krátkodobého ubytování (ve svých bytech, které ale mohou sloužit čistě k poskytování hotelových služeb) se zase nezamlouvá provozovatelům hotelů, a to z podobných důvodů, a výhrady k ní mají také mnozí obyvatelé okolních bytů.

Sdílená ekonomika ale není jen o službách Uber a AirBnB. Sdílet lze takřka cokoli - od pracovního nářadí přes kola po výrobní prostředky. Díky internetu a mobilním technologiím je to snazší než dříve. Zákaz není řešením, ale jak zajistit, aby sdílená ekonomika fungovala pro většinu přijatelným způsobem?

Piráti mají návrh

Jakmile jde o nové technologie, nejprogresivnější z politických stran bývá Česká pirátská strana. Ta ve svém volebním programu uvádí, že sdílenou ekonomiku podporuje - a navrhla nová pravidla pro digitální platformy, aby soutěžily s tradičními firmami za férových podmínek. Jak její návrh vypadá?

Vize Pirátů pro sdílenou ekonomiku má šest bodů: Za prvé chce jasně definovat postavení podnikatele (profesionála) na platformě pro sdílenou ekonomiku (např. Uber nebo AirBnB), například výší ročních tržeb přes 60 000 Kč nebo měsíčních tržeb přes 10 000 Kč. Dále chce stejná férová pravidla pro profesionály bez ohledu na platformu. Profesionální taxikář by měl mít podle Pirátů pojištění a splňovat další profesní pravidla bez ohledu na to, zda jezdí s Uberem, anebo s taxi dispečinkem. Navrhují ovšem i aktualizovat pravidla pro profesionály: "V případě digitálních platforem nemá smysl nařizovat, aby byly jednotlivé vozy označovány žlutou cedulkou TAXI, aby musely používat taxametry, nebo zveřejňovat ceníky. Je třeba jasně říci, že se tato pravidla specifická pro taxislužbu na digitální platformy nevztahují. Vzhledem k moderním navigacím je vhodné revidovat i požadavek na zkoušky místopisu," uvádí se v dokumentu. Neprofesionálové podle Pirátů musejí mít možnost poskytovat příležitostné služby a poskytování služeb prostřednictvím neprofesionálů nesmí být předmětem přílišné a neadekvátní regulace.

Piráti navrhují také lepší informování uživatelů a poskytovatelů. Uživatel by podle nich měl být platformou výslovně upozorněn, zda jsou mu nabízeny profesionální či neprofesionální služby. Platforma by měla průkazným způsobem informovat poskytovatele o jejich povinnostech. Kontroloři by se pak měli ujistit, že nedochází k obcházení pravidel pomocí tzv. flotil. A konečně: Platformy i poskytovatelé služeb, kteří je využívají, musí i podle Pirátů platit daně. Je podle nich třeba stanovit povinnost platforem poskytovat údaje o obratu osob a trvat na tom, aby samotná platforma platila korporátní daň ze zisků vydělaných v České republice.

Pokud jde o podporu podnikání obecně, Piráti ve svém programu uvádějí: "Budeme podporovat drobné a inovativní podnikatele: Pobídky nepatří zahraničním montovnám, ale podnikům s velkou přidanou hodnotou, které zde platí daně. Přestaneme házet podnikatelům klacky pod nohy: Zavedeme jednotné elektronické podání i sdílení spisů a inkasní místo, bezplatné technické normy. Snížíme byrokracii a počet razítek ve stavebním řízení a zrychlíme soudy.
Zjednodušíme komunikaci s úřady: Podnikatel bude přehledně informován o všech povinnostech. Počítačové programy na jejich plnění budou zdarma. Zpracujeme prognózy dopadů robotizace na ČR: Přijmeme nutné změny zákonů, abychom se na ni připravili a aby občané a podnikatelé vydělali."

I ANO říká sdílené ekonomice "ano"

"Sdílenou ekonomiku podporujeme a musíme zajistit rovné podmínky pro podnikání všem," říká ve svém programu hnutí ANO. Abychom se dozvěděli více, musíme už ale začít listovat v knize Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím. Co se tam o sdílené ekonomice v ČR píše? Třeba to, že se moc neví, jak sdílenou ekonomiku rozumně zdanit. Jinak to je podle autorů "bezvadná věc" - sdílet věci, které může využít ještě někdo jiný. "Když jedete do zahraničí, možná hledáte nějaký pohodlný byt přes pronájmy bytů Airbnb. Mezitím můžete svůj byt nebo chatu jednoduše a bezpečně pronajmout. Hlavně mladá generace má sklon různé věci spíš sdílet než vlastnit. Princip sdílení může jednou změnit celou ekonomiku. Lidi budou brzy sdílet automobily, parkovací místa, byty a chaty. Budete si moci přivydělat tím, co umíte, nebo tím, co máte, bez jakékoli náročné administrativy. Budete moci každý měsíc dostávat nové hračky a ty zase vracet. Nebo nebudete muset vařit, protože si objednáváte jídlo od sousedky, která to umí skvěle. Sdílená ekonomika sníží náklady téměř všem lidem a umožní řadě z nich pracovat pouze na snížený nebo částečný úvazek," píše se v knize. Konkrétní opatření ale chybějí.

Podnikání se program ANO věnuje na řadě míst svého programu. Mimo jiné tam je uvedeno: "Důraz klademe na férové podmínky pro práci a podnikání a nezvyšování (daňových) sazeb." ANO slibuje: "Také podnikajícím fyzickým osobám snížíme základ daně." Dále lze v textu například najít: "Nebudeme zvýhodňovat jednu skupinu ekonomických subjektů na úkor jiných, budeme hledat rovnováhu v přístupu a posilovat tak stabilitu založenou na diverzifikaci hospodářství. Hlavním problémem malého a středního podnikání není přímá finanční zátěž, ale komplikovanost vztahu se státem, zejména s ohledem na čas strávený nezbytnou administrativou, opakovaným zasíláním všech údajů, nekoordinovanou podporou, nepřehledným a časově náročným systémem odvodů nebo nekompetentními kontrolami. Proto prosadíme následující pravidla: >> Vše na jednom místě - Budeme koncentrovat elektronickou komunikaci mezi státem a podnikateli do jednoho místa. Tím se nejen zpřehlední podpora pro podnikatele, ale stát bude moci účinněji měřit a vyhodnocovat dopady svých aktivit vůči podnikatelské sféře. Přechod na plnou elektronizaci ale musí současně respektovat to, že z něj budou dočasně vyřazeni ti, kteří mají objektivní problém s využíváním výpočetní techniky. >> Podnikatel si elektronicky zdarma stáhne všechny zákony, vyhlášky, normy, vše na bázi jednoduchého rozcestníku. >> Podnikatel uvidí všechny povinné úkony a odvody, bude dostávat časové avízo, vše bude ke stažení, formuláře již budou obsahovat veškerá sdílená data, po vyplnění podnikatel odesílá na jediné místo. >> Podnikatel uvidí i všechny nástroje podpory, které jsou připravovány resorty a státními agenturami, bude si moci jednoduchým rozcestníkem najít cílenou podporu a spojit se přímo přes jediné rozhraní s příslušným poskytovatelem. >> Jednotná data účinnosti - Všechny legislativní změny, které vyžadují přizpůsobení ze strany podnikatelů se pokud to bude možné načasují tak, aby vstupovaly v platnost pouze jeden den v roce, k 1. lednu. Tím se administrativa podstatně zjednoduší. >> Dodržování zákonných lhůt - Podnikateli, v případě že nereaguje na požadavky státních institucí, hrozí okamžité sankce. Opačně to ale neplatí, ačkoliv má stát v mnoha případech za povinnost reagovat do 30 dnů. >> V případech, kdy státní úřad nebude schopen vyřídit žádosti v zákonných lhůtách, je povinen žadatele o této skutečnosti informovat a současně stanovit náhradní termín vyřízení žádosti. >> Živnost na jeden papír; >> Jednoduchý start i ukončení podnikání; >> Pro podnikatele, kteří vykazují vše řádně, platí státu v termínech a nefigurují na seznamech nespolehlivých plátců, ani nespolehlivých osob, se zavede označení „spolehlivá osoba.“ Tento podnikatel bude mít šanci být zvýhodněn ve smyslu kontrol i dalších benefitů." ANO hodlá zvlášť podporovat i rodinné firmy nebo podnikání na venkově.

ČSSD je pro silnější regulaci

"Podpoříme také regulaci sdílené ekonomiky tak, abychom využili její potenciál pro ekonomický růst a zlepšení kvality života, ale aby současně neznamenala nekalou konkurenci a neposilovala tzv. prekérní práci. Tedy práci bez jakékoliv právní ochrany, ze které se neodvádí odpovídající daně a příspěvky na zdravotní a sociální pojištění a která pro takové zaměstnance znamená, že ve stáří nebo v nemoci o ně nebude postaráno," píše se v programu ČSSD.

Pokud jde o podnikání obecně, v programu se uvádí například: " Stát má pomáhat hlavně malým a středním podnikům, které se rozhodnou pro modernizaci." Nebo: "Prosadíme rozpočtově neutrální sblí- žení administrativního a daňového zatížení malých družstev a podniků s OSVČ. Tím zvýšíme motivaci živnostníků zakládat malé podniky a družstva a neživořit jako soukromník, který má problém „utáhnout“ svůj provoz." A k daním: "Chceme proto zásadně změnit daňový systém tak, aby se hlavní podíl zdanění přesunul z pracujících lidí a malých a středních podnikatelů na velké firmy a vlastníky velkých majetků." Nebo: "Budeme bojovat proti daňovým rá- jům a prosazovat jednotný systém zdanění velkých firem v celé Evropě, který bude vycházet z místa skutečné výroby a spotřeby, nikoli sídla podniku."

ODS

Pokud jde o sdílenou ekonomiku v ČR, ODS jen obecně uvádí: "Prosadíme vhodné legislativní podmínky pro rozvoj sdílené ekonomiky." Strana ale slibuje obecně zjednodušit podnikání. Jak? V jejím programu se píše: "Zrušíme opakovaná hlášení pro finanční úřad, Český statistický úřad, Českou správu sociálního zabezpečení a další instituce; Zavedeme možnost stát se živnostníkem po internetu; Zrušíme nejméně 20 % regulací, zákonů a vyhlášek (zrušíme např. školení o bezpečnosti práce u nevýrobních podniků, povinné zdravotní prohlídky u lékařů pro zaměstnance, kteří neprovádějí fyzicky náročnou činnost, apod.); Zrušíme nesmyslné byrokratické pokuty při přestupcích; Zrušíme omezení otvírací doby v obchodech; Prosadíme razantní snížení počtu kontrol z různých státních úřadů a institucí; Prosadíme smluvní volnost v pracovněprávních vztazích mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem (deregulace home office, přesčasů, krátkodobých a vedlejších pracovních úvazků atd.).

Strana slibuje také zrušit EET, limity výdajových paušálů pro živnostníky nebo Kontrolní hlášení. Neuvádí však, jak třeba bez Kontrolních hlášení zajistí, aby nedocházelo k podvodům s DPH.

Top 09

Top 09 pokud jde o podnikání v ČR obecně slibuje prosadit: odstranění zbytečné byrokracie, zavést jednotné inkasní místo a jednotné kontrolní místo, ONE STOP SHOP pro malé podnikatele, zrušení EET, zjednodušení a zlepšení fungování pracovního trhu, podporu inovace v malých a středních firmách. V programu strany se mimo jiné píše: "Zřídíme jednu státní kontrolu, která s podporou odborných institucí provede jednotnou kontrolu všech oblastí při jedné návštěvě. Počet kontrol díky tomu zásadně klesne. Vyloučíme tak možnost, že se podnikatel v exponovaném období věnuje více kontrolám než vlastní tvůrčí činnosti." Nebo: "Prosadíme výrazně jednodušší a pružnější pracovní trh. Práce z domova a flexibilní pracovní doba bude řešena pouze dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, v zákoníku práce zrušíme nesmyslné a přežité povinnosti. Umožníme tak vstup na trh práce i pracovníkům, kteří na něm dnes přítomni nejsou, což poškozuje jak je, tak celou společnost. Mimo jiné posílíme dopravní obslužnost tam, kde je právě tento problém podstatný pro uplatnění občanů na pracovním trhu."

KDU-ČSL

KDU-ČSL k podnikání mj. uvádí: "V oblasti daní budeme usilovat o částečné zjednodušení, ale především o stabilitu systé- mu, aby podnikatelé nebyli zatěžováni častými změnami pravidel pro jejich placení." Nebo: "Navrhneme a  budeme prosazovat zrušení EET u  malých podnikatelů – neplátců DPH a u nestátních neziskových organizací. V předstihu, před nástupem třetí a čtvrté vlny EET budeme požadovat podrobnou analýzu dosavadního působení první a druhé vlny EET." Nebo: "Podpoříme volnější pracovní právo pro malé a střední podniky."

STAN

STAN slibuje urychleně zavést elektronizaci veškeré úřední agendy a vytvořit jednotné koordinační místo, propojit školy všech úrovní se zaměstnavateli (firmami i veřejným sektorem), připravit koncept nového daňového systému, který nebude podvazovat ekonomiku. 

SPD

SPD ve svém programu mimo jiné uvádí: "Budeme vytvářet nová pracovní místa – podpoříme proto podnikatele a živnostníky. Chceme platbu DPH ze skutečně zaplacených faktur a odstranění ručení za platbu DPH u obchodního partnera. Podporou podnikatelského prostředí v průmyslu, zemědělství a službách vytvoříme nová pracovní místa. Státní rozpočet musí realizovat zásadní a strategické investice v dopravě a infrastruktuře, které podpoří podnikatelské prostředí a možnosti. Zde musí být efektivně využity naše peníze, které se vrací do rozpočtu v podobě fondů EU. Pro podnikatele tak vytvoříme podmínky, které budou předpokladem pro udržení hospodářského růstu republiky. Podpoříme podnikání v oborech s vysokou přidanou hodnotou a budeme prosazovat zásadní snížení administrativní zátěže spojené s podnikatelskou činností."

KSČM

KSČM obecně slibuje podporu konkurenceschopnosti malého živnostenského, obecního a družstevního podnikání.

(Foto: Pixabay)

 

(10/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet