Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Přelomový objev dává naději na umělé orgány

Umělou živou tkáň lze jednoduchými instrukcemi přimět, aby se formovala do vhodných tvarů.

Tvorba umělých orgánů sestavených z živých tkání zatím naráží na řadu problémů. Vědci z Kalifornské univerzity v San Francisku nyní možná našli řešení jednoho z nich: Zjistili, že lze jednoduchými instrukcemi přimět umělou živou tkáň, aby se formovala do vhodných tvarů - tak, jako se formuje při vývoji člověka a dalších živých tvorů.

Klíčem k porozumění uvedeného mechanismu jsou mezenchymální buňky, které podle vědců při vývoji „tahají“ za vlákna mezibuněčné hmoty (ECM), čímž dochází ke tvarování tkáně. Vědci rovněž ukázali, že jsou schopni vrstvy těchto buněk v laboratorním prostředí přimět k činnosti tak, aby zde vytvářely různé tvary podle konkrétních potřeb.

Již v současnosti jsou prováděny pokusy s 3D tiskem živých tkání, ty ale zpravidla postrádají odpovídající vnitřní strukturu. A právě výše uvedený objev by toto mohl napravit. Umělé tkáně z živých buněk by se díky němu mohly tvořit postupem, který je daleko bližší přirozenému růstu živých tkání.

V budoucnu tak zřejmě může být používán postup, při kterém se nebude tisknout výsledný „živý“ orgán, ale jakýsi jeho předobraz. A tento předobraz se bude dále „přirozeně“ vyvíjet do výsledné podoby. Výhodou by měla být daleko větší věrnost v napodobení přirozených tkání a orgánů.

(Obr.: Zev Gartner Lab/UCSF)

(1/2018)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Centrum města budoucnosti nově v Praze

Centrum města budoucnosti bylo slavnostně otevřeno. Má propojit akademiky a firmy při zavádění chytrých technologií. (5/2018)

Umělá inteligence posiluje lidský potenciál, nenahrazuje ho

Budoucnost byznysu bude definována inteligencí zaměřenou na spolupráci mezi lidmi a stroji. (5/2018)
©2017-2018 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet