Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Programování DNA: Dokáže mnohem víc, než se čekalo

Molekuly DNA je možno naprogramovat tak, aby řídily miniaturní umělé chemické systémy. 

Molekuly DNA je možno naprogramovat tak, aby řídily miniaturní umělé chemické systémy. Mohly by tak vzniknout molekulární stroje s komplexním chováním. Ty lze využít například ve zdravotnictví pro zásahy v lidském těle. Konkrétní postupy objevili výzkumníci z Texaské univerzity v USA.

David Soloveichik a Niranjan Srinivas zjistili, že DNA dokáže daleko více, než být jen pasivním nosičem genetické informace. Lze ji například naučit pohyby v určitém rytmu, a to díky takzvaným chemickým oscilátorům. A právě reálně použitelné postupy pro programování syntetických oscilátorů a dalších systémů objevili Soloveichik s Srinivasem. Molekuly DNA tak mohou podle nich provádět konkrétní sofistikované instrukce.

Výzkum podle vědců otevírá dveře k programování komplexních chování DNA, a to mimo jiné pohybu, zpracování signálů, předávání informací, rozhodování a podobně. Jde tedy o ty typy chování umělých systémů, které jsou dnes typicky realizovány elektronikou.

Podle Soloveichika molekuly DNA i RNA zjevně dokáží daleko více, než se dosud vědělo. To by mohlo být nejen příslibem pro další vývoj molekulárních strojů, ale mohlo by to také změnit náš pohled na vznik života.

(foto: Pixabay)

(1/2018)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Bankéři budoucnosti: Smíšená realita a univerzální služby

HSBC předpovídá šest nových pracovních pozic v bankovnictví, jejichž jména vás pravděpodobně překvapí. (7/2018)

Kaspersky Lab: Chytrá auta jsou zranitelná

Do chytrých aut lze propašovat škodlivý software a působit škody. Situace se může zhoršovat. (7/2018)
©2017-2018 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet