Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Průlom v léčbě mrtvice i selhání orgánů

Díky technologii TNT mohou být z kůže vypěstovány buňky jakéhokoli orgánu. Klinické testy začnou v roce 2018.

Výzkumníci z Wexner Medical Center na Ohio State University  a Ohio State College of Engineering vyvinuli novou technologii TNT (Tissue Nanotransfection), díky níž lze vytvořit jakýkoli typ buněk potřebný pro léčbu pacienta. Technologie TNT může být použita k opravě poškozené tkáně nebo k obnovení funkcí stárnoucí tkáně, a to včetně tkáně orgánů, krevních cév a nervových buněk.

Nový postup je velmi slibný a po úspěšné léčbě myší a prasat jsou na rok 2018 plánovány klinické testy na lidech. Z TNT by se tak brzy mohla stát nová léčba pro pacienty postižené mrtvicí, selháváním orgánů ale i pacientů s vážnými fyzickými zraněními. Nadějí může být rovněž třeba pro nemocné s infarktem, způsobů využití se rýsuje skutečně mnoho.

Výzkumníci experimentovali na myších a prasatech a jejich výsledky jsou velmi dobré. Byli schopni reprogramovat kožní buňky tak, aby se staly cévními buňkami, takže v těžce zraněných nohách zajistily tok krve. Nohy tak byly zachráněny. V laboratorních testech se ukázalo, že tato technologie také zvládne přeprogramovat kožní buňky v živém těle tak, aby se z nich staly nervové buňky. Ty pak byly úspěšně použity u myší s mozkem poškozeným mrtvicí.

"Je těžké si to představit, ale je to možné, úspěšně to fungovalo asi v 98 procentech doby testů. S touto technologií můžeme převést kožní buňky v buňky jakéhokoli orgánu. Tento proces trvá jen méně než jednu sekundu a je neinvazivní," vysvětluje doktor Chandan Sen, ředitel Státního centra pro regenerační medicínu a buněčné terapie v Ohiu, který vedl výzkum.

"Pomocí naší nové nanočipové technologie mohou být nahrazeny poškozené nebo ohrožené orgány. Ukázali jsme, že kůže je jako úrodná půda, kde můžeme pěstovat prvky jakéhokoli orgánu, který selhává," dodává Sen.

Jak technologie TNT funguje

Technologie TNT využívá dvou hlavních technických prvků: První je nanotechnologický čip určený k přenášení určitých jednotek do dospělých buněk v živém těle. Druhým jsou tyto biologické jednotky, které slouží pro konverzi buněk. Tyto jednotky převádějí dospělou buňku z jednoho druhu na druhý.

Technologie TNT nevyžaduje žádné speciální laboratorní postupy a může být využita přímo v místě péče. Postup je také zcela neinvazivní. Výše zmíněné biologické jednotky jsou do těla dodávány tak, že k pacientovi lékař zapojí přístroj generující malý elektrický náboj, který pacient sotva pocítil.

"Koncept je velmi jednoduchý," říká James Lee, druhý vedoucí experimentů. "Ve skutečnosti jsme byli dokonce překvapeni, jak dobře to fungovalo. V mé laboratoři probíhá výzkum, který se snaží pochopit mechanismus a ještě lépe. Takže tohle je začátek, lze očekávat další vývoj."

(Foto: Nanočip pro TNT. The Ohio State University)

(8/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet