Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

První kontejnerová loď na elektřinu a bez kapitána

První plně elektrická kontejnerová loď na světě s automatickým řízením se vydá na vodu v roce 2018.

První plně elektrickou a autonomní (řízenou počítačem) kontejnerovou loď na světě s názvem Yara Birkeland hodlají v příštím roce spustit na vodu společnosti Yara a Kongsberg. Její provoz má být zahájen ve druhé polovině roku 2018 a bude vozit zboží z výrobního závodu společnosti Yara v Porsgrunnu do Breviku a Larviku (Norsko).

Využití lodní dopravy umožní snížit nákladní dopravu automobily s naftovým motorem o 40 000 jízd ročně. Autonomní a 100% elektrická loď Yara Birkeland má být nejmodernější lodí pro převoz kontejnerů na světě. Společnost Kongsberg přitom firmě Yara dodá senzory a další vybavení, které bude integrováno do jednotného řídicího a komunikačního systému.

Je nutno dodat, že plavidlo se bude vyvíjet. Zpočátku bude fungovat jako plavidlo s posádkou, od roku 2019 se bude pohybovat na dálkové ovládání a plně autonomní provoz by měl být zahájen v roce 2020. Lodě, jako je Yara Birkeland, by se ovšem brzy nemusely plavit jen mezi lokálními přístavy, jako tomu bude při uvedení do provozu, ale mohly by, ve větším provedení, vozit zboží mezi kontinenty.  Autonomní elektrická plavidla by, až budou schváleny příslušné zákony, mohla výrazně změnit námořní dopravu po celém světě, a to díky zvýšení efektivity i snížení emisí skleníkových plynů.

(Foto: Yara)

(7/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Umělá inteligence posiluje lidský potenciál, nenahrazuje ho

Budoucnost byznysu bude definována inteligencí zaměřenou na spolupráci mezi lidmi a stroji. (5/2018)

Jak na prototyp osobní verze kapsle pro Hyperloop v Dubaji

Designworks spolu s Virgin Hyperloop One a RTA of Dubai vytvořily design kapsle Hyperloop v Dubaji. (5/2018)
©2017-2018 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet