Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Roboti v samoobsluze? Přicházejí tam právě nyní!

Walmart testuje ve svých prodejnách roboty, kteří mimo jiné kontrolují dostupnost zboží a jeho ceny.

Objíždějí regály se zbožím a kontrolují, co je vyprodáno, kde chybí cenovka nebo kde je uvedena špatná cena. Ne lidé, ale roboti v samoobsluhách amerického řetězce Walmart. Firma první z nich nasadila do testovacího provozu již dříve, ale teď je začala - i když stále v testovacím provozu - používat masově. Těm, kdo by se báli o pracovní místa, pak vzkazuje: Roboti dělají opakované manuální činnosti, lidští prodavači se místo nich budou moci lépe věnovat zákazníkům.

Roboty, které Walmart ve svých obchodech používá, vyvinula společnost Bossa Nova Robotics. Ve vývoji byly několik let, testovány byly zatím ve dvou obchodech Walmart. Nyní by se postupně měly dostat až do padesáti z nich. Pokud se i v širším testování osvědčí, lze očekávat ještě širší nasazení.

A jak vše funguje? Roboti čekají v nabíjecí stanici na chvíli, kdy dostanou zadaný úkol. Jakmile ho přijmou, vydají se na cílové místo, případně na definovanou trasu, aby ho splnily. Přitom si dokážou poradit s běžnými překážkami a v případě, že se na nějaké místo kvůli zablokovanému přístupu nemohou dostat, vrátí se tam později.

Roboti tedy v současné době zajišťují především kontrolu stavu zboží v obchodě, ale dalším jejich úkolem podle Walmartu bývá pomoc s posbíráním zboží pro zákazníky, kteří si jej objednali přes internet a chtějí si ho v obchodě pouze vyzvednout. Bude zajímavé sledovat, jak se role těchto - a případně dalších, pokročilejších robotů - v maloobchodě budou dále rozšiřovat.

(Foto: Video Walmart)

(10/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet