Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Soutěž pro chytrá česká města

Česká města se mohou v rámci soutěže chlubit, jaké chytré technologie používají pro pohodlí svých občanů.

Už i v ČR stále více měst a obcí zavádí moderní technologie, které usnadňují jejich obyvatelům život. Umožňují například rychlé elektronické platby v hromadné dopravě, snadné parkování prostřednictvím městských navigačních systémů nebo efektivní svoz komunálního odpadu díky chytrým popelnicím. Podpořit tento trend má i nový projekt připravený Úřadem vlády ČR ve spolupráci s Českou spořitelnou a společností O2 IT Services nazvaný Chytrá radnice.

Projekt Chytrá radnice má ambici stát se největší soutěží svého druhu v Česku. Cílem je ukázat dobré příklady z praxe a sdílet zkušenosti z realizace nových řešení. „Soutěž Chytrá radnice je příležitostí dále posílit povědomí o významu digitalizace veřejné správy a ocenit ty, kteří již technologie úspěšně využívají,“ říká Marcel Babczynski, výkonný ředitel projektů veřejného sektoru v České spořitelně.

„Díky zkušenostem z již realizovaných projektů vidíme, že koncepce Chytrých měst má pozitivní dopad nejen na rozvoj obcí a měst, ale i na život samotných občanů. Dává nám proto smysl tyto projekty dále rozvíjet,“ dodává Tomáš Budník, generální ředitel O2 Czech Republic.

Projekty pro chytrá města se v tuzemsku zabývají nejen velká města, jako jsou Praha a Brno. Výrazně vpředu je podle organizátorů soutěže například třicetitisícový Písek. Už nyní začíná realizovat svůj strategický plán Smart City a pomalu se mění v laboratoř projektů od energetických úspor přes systém parkování až k transparentní samosprávě.

Přihlášené projekty do konce srpna 2017 posoudí odborná porota akademiků a zástupců partnerů podle šesti hlavních kritérií, kterými jsou udržitelnost, odvaha, inovativnost, socioekonomický přínos, participace občanů a koncepčnost řešení. Další známky mohou projekty získat v rámci jedné z osmi kategorií. Pět z nich je tematických: Životní prostředí, Individuální doprava, Veřejná doprava, Energetika, e-Úřad; tři jsou průřezové pod patronací hlavních organizátorů.

(7/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet