Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Tesla Semi: Revoluční elektrické kamiony přicházejí

Elektrický tahač Semi představila společnost Tesla. Do přepravy zboží přináší revoluční novinky.

Tesla Semi podle výrobce přinese mnohem větší pohodlí pro řidiče nákladních automobilů, zvýší bezpečnost a výrazně sníží náklady na nákladní dopravu. Bez přívěsu dosáhne Tesla Semi zrychlení z 0 na 100 km/h (resp. 60 mil/h) za pět sekund, ve srovnatelném dieselovém vozidle je to cca 15 sekund. S plným zatížením 36 tun (80 000 liber) dosáhne stejné rychlosti podle výrobce za 20 sekund, zatímco naftový kamion cca za minutu. Elektrický kamion zvládne 5% stoupání v rychlosti přes 100 km/h, zatímco běžné kamiony zpravidla dosahují jen výrazně nižší rychlosti.

Tesla Semi nemá řazení, o hladké zrychlení a zpomalování se starají její systémy. Při brzdění se podle výrobce efektivně nabíjí akumulátor a současně jde o maximálně šetrné využití brzdícího systému, který tak dle výrobce vydrží takřka navždy. Tahač Tesla Semi bude podle výrobce už z principu elektrických vozů celkově daleko spolehlivější než klasické tahače.

Pohodlí pro řidiče

Tesla se chlubí také tím, že je kabina Semi navržena s maximálním ohledem na pohodlí řidiče, a to včetně použití pohodlného schodiště, prostoru pro stání v kabině nebo s polohou pro řízení uprostřed kabiny pro maximální viditelnost. Samozřejmostí jsou dva dotykové displeje umístěné symetricky na obou stranách volantu, které poskytují snadný přístup k navigaci, monitorování slepých úhlů elektronické protokolování dat. Vestavěná konektivita zajišťuje komunikaci přímo se systémem správy vozového parku, který podporuje plánování jízd a vzdálené sledování vozů.

Bezpečnost

Důraz byl při vývoji pochopitelně kladen i na bezpečnost. Vyztužený akumulátor chrání Semi v případě nárazu a poskytuje mu výjimečně nízké těžiště. Čelní sklo je vyrobeno z nárazuvzdorného skla. Snímače na palubě detekují nestabilitu a jsou schopny zamezit některým nebezpečným situacím, například té, kdy se tahač a náklad dostanou vůči sobě do ostrého úhlu (jackknifing). Prostorové kamery pomáhají detekovat objekty v cestě a minimalizovat slepá místa a automaticky upozorňují řidiče na bezpečnostní rizika a překážky. Autopilot Tesla Semi nabízí automatické nouzové brzdění, automatické udržování jízdních pruhů nebo varování při přejezdu z jízdního pruhu.

Nižší náklady na přepravu

Zásadní je ovšem tvrzení společnosti Tesla, že elektrické tahače Tesla Semi zásadně sníží náklady na přepravu zboží. Kamion s tímto tahačem může  cestovat v konvoji, kde bude jeden nebo více tahačů Semi schopno samostatně sledovat vůz, který jede první. Jeden řidič tak bude potenciálně moci přepravovat daleko větší množství nákladu než dosud.

O vyšší spolehlivosti a bezpečnosti již byla řeč. I ty se pochopitelně promítají do snížení nákladů na přepravu - na údržbu a výhledově zřejmě třeba i na pojištění vozidel. Nižší jsou rovněž náklady na energii pro pohon vozů. Tesla Semi podle výrobce spotřebovává méně než dvě kilowatthodiny na míli (1,6 kilometru) a je schopna dojezdu na jedno nabití 800 kilometrů (na dálnici). Zástupci Tesly spočítali, že majitelé mohou - v amerických podmínkách - počítat s úsporou 200 000 dolarů při ujetí jednoho milionu mil jen na pohonných hmotách.

Pokud jde o dojezd, tesla počítá s takzvanými Megachargery, novými vysokorychlostními nabíjecími systémy, které za 30 minut dobíjení poskytnou dojezd 600 kilometrů navíc. Lze je přitom snadno instalovat do míst vykládek a nakládek kamionů.

Výroba tahačů Tesla Semi je plánována na rok 2019. Rezervace je možné porvádět již nyní, a to za 5000 dolarů za jeden tahač.

(Foto: Tesla)

(11/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet