Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Umělá inteligence odhadne, jak dlouho budete žít

Počítače si prohlédnou snímky orgánů pacientů a odhadnou délku jejich života. Tomu se pak přizpůsobí jejich léčba.

Počítačový systém s umělou inteligencí dokázal s 69% přesností předpovědět, zda bude pacient žít ještě za pět let. A to na základě snímku hrudníku pacienta. Přesnost odhadu je srovnatelná s odhadem lékaře. Do budoucna by podobné analýzy mohly pomoci včasně diagnostikovat nemoci a optimalizovat způsob léčby.

Výzkum využití umělé inteligence k určení délky přežití pacienta probíhá na University of Adelaide. Výše uvedený test proběhl na snímcích 48 pacientů. „Náš výzkum zkoumal využití 'hlubokého učení', techniky, s jejíž pomocí se počítačové systémy učí porozumět a analyzovat obrázky,“ říká Luke Oakden-Rayner, radiolog a doktorand univerzity.

I když podle Raynera bylo tentokrát použit pouze malý vzorek pacientů, výzkum ukazuje, že je počítač schopen naučit se rozpoznávat komplexní obraz nemocí, což je něco, co u lidí vyžaduje dlouhodobý rozsáhlý trénink. I když výzkumníci nevědí, jak přesně neuronová síť počítače obrázky analyzovala, nejjistější byly její předpovědi u pacientů s vážnými chronickými nemocemi plic a srdce.

Výzkumníci doufají, že v budoucnu budou moci využít stejnou techniku i pro předpovídání nástupu dalších vážných nemocí, což by umožnilo učinit časná preventivní opatření. Další krok výzkumu bude zahrnovat využití desítek tisíc obrázků pacientů.

(7/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Digitální zdravotnictví v ČR díky pojišťovně

I v ČR funguje monitorování zdraví přes chytrý telefon nebo softwarové sledování interakce účinků léků. (11/2017)

Vaše problémy už dnes rychle vyřeší roboti

Softwaroví roboti dokáží již dnes rychle a efektivně zpracovávat požadavky zákazníků. (11/2017)
©2017 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet