Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Velká Británie: Konec spalovacích motorů v roce 2040

Britská vláda potvrdila konec prodeje automobilů se spalovacími motory od roku 2040. Do roku 2050 zmizí ze silnic.

Může se to zdát daleko, ale konec prodeje veškerých vozidel se spalovacími motory by měl přijít již za 23 let. Opatření se tedy v relativně dohledné době dotkne většiny obyvatel Spojeného království.

Vše souvisí s postupnou přípravou a realizací komplexní strategie pro zajištění čistšího ovzduší v zemi. Právě její součástí je i dnes oznámený plán eliminace veškerých automobilů se spalovacími motory na britských silnicích. Od roku 2040 by měl vejít v platnost zákaz jejich prodeje, v roce 2050 by pak po silnicích již měly jezdit pouze automobily poháněné elektřinou.

Některá opatření ovšem vcházejí v platnost již v nejbližší době. V rámci plánu hodlá například vláda vynaložit do roku 2020 více než 600 milionů liber do vývoje, výroby a používání nízkoemisních vozidel. Již letos půjde třeba 100 milionů liber jako investice do nových nízkoemisních autobusů a na dodatečné vybavení starších autobusů čistšími motory.

Vláda rovněž předložila návrh, aby dopravci mohli používat těžší vozidla, pokud jsou poháněna elektřinou nebo plynem. To by mělo dopravce motivovat k přechodu na nízkoemisní technologie.

Místní úřady by rovněž měly mít do budoucna právo razantně omezit přístup vozidel s vyššími než povolenými emisemi na místa se znečištěným ovzduším. A nová opatření se týkají i výrobců, kterým budou za podvody s emisemi hrozit výrazně vyšší pokuty než dosud.

(7/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet