Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Vlak bez kolejí pro městskou dopravu

Vlak ART nepotřebuje koleje ani strojvůdce, na jedno nabití ujede až 40 kilometrů. Hodí se jako levná náhrada metra.

V čínském Ču-čou představili první vlak bez kolejí. Tedy, přesněji, s nakreslenými kolejemi. Vlak je 30 metrů dlouhý, běžně zahrnuje tři vozy, ale může jich mít až pět a jezdí na běžných pneumatikách. Uveze až 500 pasažérů, a to rychlostí až 70 km/h, pohon je elektrický.

Vlak se po určené trase pohybuje bez strojvůdce. V případě potřeby jej ale lze řídit i ručně.

Vlak ART (Autonomous Rail Rapid Transit) vyvinul CRRC Zhuzhou Institute. Podle jeho zástupců je vlak vhodný především pro menší a středně velká města, která si nemohou dovolit vybudovat podzemní dráhu, případně by jim to trvalo příliš dlouho. Rychlým řešením veřejné dopravy pak může být právě ART.

Podle vedení města Ču-čou povede první linka vlaku centrem města a bude zprovozněna v roce 2018. Cestující bude přepravovat na „trati“ o celkové délce 6,5 kilometru. Na jedno nabití ujede vlak podle výrobce až 40 kilometrů. Po pětiminutovém nabíjení ujede cca 10 kilometrů.

(7/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet