Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Vlaky bez strojvůdce s českým systémem

Společnost AŽD Praha koupila motorové vozy, na kterých chce mimo jiné testovat technologii pro řízení bez strojvůdce. Hotova by měla být v roce 2020.

Společnost AŽD Praha v lednu 2017 oznámila, že si pořizuje vlastní motorové vozy. Hodlá na nich testovat i nové technologie, mimo jiné i systém určený pro regionální vlaky, které budou na širé trati jezdit bez strojvedoucích.

Společnost AŽD Praha koupila tři motorové vozy řady 810 a dva přívěsné vozy řady 010. Cena kontraktu činí 6 760 000 Kč. Je to jeden z kroků plánu AŽD Praha, podle kterého tratě Čížkovice – Obrnice a Dolní Bousov – Kopidlno promění ve zkušební polygony pro testování svých nových a právě vyvíjených zabezpečovacích technologií. A také technologie pro jízdu bez strojvedoucího.

„Jde například o systém určený pro regionální vlaky, které budou na širé trati jezdit bez strojvedoucích. Právě tento systém chce společnost AŽD Praha vyvinout již do roku 2020. Stala by se tak vůbec prvním evropským výrobcem obdobné technologie. Zatím totiž existují vlaky či metro bez strojvedoucích pouze v uzavřeném prostoru,“ vysvětluje generální ředitel AŽD Praha, Zdeněk Chrdle.

(6/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Robotizace těžby vezme brzy práci až polovině horníků

Současný trend klesajícího počtu horníků bude ještě výrazně posílen robotizací i dalšími novými technologiemi. (3/2018)

Automatické překladače jazyků leckde brzy nahradí člověka

Automatické překladače jazyků podle ABSL do sedmi let pomohou v boji s nedostatkem kvalifikovaných lidí. (3/2018)
©2017-2018 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet