Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Nové vozy Tesla již podporují automatické řízení

Společnost Tesla miliardáře Elona Muska oznámila, že všechna vozidla, která vyrábí, jsou již vybavena veškerými hardwarem pro automatické řízení.

Zástupci firmy nepochybují, že autonomní vozy budou hrát klíčovou roli při zlepšování bezpečnosti dopravy a při snižování nákladů na dopravu. Tomu pomáhá mimo jiné třeba i 8 prostorových kamer, kterými jsou vozy vybaveny.

Osm prostorových kamer podle výrobce poskytuje 360° viditelnost kolem automobilu, a to až do vzdálenosti 250 metrů. Dvanáct vylepšených ultrazvukových snímačů doplňuje vizuální informace, umožňuje totiž detekci jak tvrdých, tak i měkkých předmětů na téměř dvojnásobnou vzdálenost. A přední radar s pokročilým zpracováním dat poskytuje další údaje o světě před vozidlem - díky použité vlnové délce je schopen vidět skrz silný déšť, mlhu, prach a dokonce i skrz auto před námi.

Aby bylo možné všechny získané údaje využít, je nový palubní počítač s více než 40násobkem výpočetní síly oproti předchozí generaci vybaven novou neurální sítí vyvinutou pro vizualizaci dat. Výsledný systém poskytuje pohled na svět, který lidský řidič nikdy nemůže získat - vidí v každém směru současně a na vlnových délkách, které lidské smysly nevnímají.

I když je hardware na prodávaných vozech Tesla již k dispozici, zatím není plně využíván. Zástupci společnosti Tesla upozorňují, že než aktivují funkce autonomního řízení podporované novým hardwarem, bude třeba ještě doladit umělou inteligenci, která řízení realizuje a provést testy na milionech kilometrů jízdy v reálném světě. Automobily Tesla tak sice nyní disponují některými prvky automatického řízení, plně automatické vozy však budou k dispozici až v budoucnosti. Vzhledem k tomu, že jsou však již vybaveny potřebným hardwarem, přechod na plně autonomní řízení již není nijak omezen vybavením vozů a očekává se ve skutečně blízké budoucnosti.

(1/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet