Domů
Doprava
Průmysl
Zdravotnictví
Veřejná správa
Ekonomika
Věda a technologie

Živé počítače: RNA mění buňky v nanozařízení

Nový výzkum umožňuje prostřednictvím umělé RNA vytvářet buněčné počítače a buněčné roboty.

Biologie a inženýrství se k sobě stále více přibližují. Takzvaná syntetická biologie se rychle vyvíjí a otvírá nám nové pohledy, které by se ještě nedávno zdály být jako z říše sci-fi. Nový výzkum Alexe Greena, profesora z Arizonské státní univerzity, který demonstruje, jak lze živé buňky změnit tak, aby prováděly určené výpočty, může v dohledné době umožnit stavbu buněčných počítačů nebo nanorobotů.

Jde přitom o prakticky použitelné výsledky. Navržené a vyzkoušené postupy mohou mít významné přínosy například pro návrh inteligentních léčiv a inteligentního směrování léků na postižené místo, pro výrobu zelené energie, nízkonákladové diagnostické technologie a dokonce i pro vývoj futuristických nanostrojů schopných lovit rakovinné buňky nebo vypínat vadné geny.

Alex Green využívá interakce RNA-RNA (ribonukleová kyselina) k tomu, aby definoval, co mají buňky dělat. "To znamená, že můžeme použít počítačový software k návrhu sekvencí RNA, které se v buňce chovají tak, jak chceme," vysvětluje Green.

Green využívá obvody složené z RNA, které jsou do jisté míry podobné klasickým elektronickým obvodům. Tyto RNA obvody se samy sestavují v bakteriálních buňkách a umožňují jim vnímat příchozí zprávy a reagovat na ně - typicky tím, že produkují určité proteiny. Umělá RNA, která byla vytvořena v rámci výzkumu laboratorně, obsahuje takzvané brány (gates). Po vložení do buňky pak tyto brány reagují na určité vstupy a generují výstupy. Kombinací různých návrhů RNA lze dosáhnout předem stanoveného chování buňky. Lze vyhodnocovat řadu různých vstupů a na jejich základě poté provádět předdefinované operace.

Uvedený výzkum výrazně usnadňuje tvorbu buněčných počítačů. Stačí totiž využít skutečně pouze RNA, zatímco dřívější postupy zahrnovaly využití prostředníků, typicky proteinů.

(Obr.: Jason Drees pro Biodesign Institute Arizonské státní univerzity)

(8/2017)

Okomentujte tento článek na naší stránce na Facebooku. Nebo tam přidejte i svou vizi Česka 21. století. Nebo nám ji třeba pošlete...


Bude vás také zajímat:

Zásilkovna testovala dodávku na elektrický pohon

Zásilkovna, významná česká logistická společnost, testovala pilotní provoz elektrické dodávky Nissan Voltia Maxi. (9/2018)

Sdílení aut? Pozor na hacknutí softwaru!

Aplikace pro sdílení aut obsahují bezpečnostní slabiny, díky nimž se lze zmocnit vozu. (8/2018)
©2017-2019 VizeX.cz
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu VizeX.cz a ochrana soukromí | RSS
Tweet